O tym, że wiedza podawana w atrakcyjnej formie jest dużo łatwiejsza do przyswojenia przekonała się grupa młodzieży z naszej szkoły, która wraz z opiekunami uczestniczyła w dniach 14-16.06.2015r. w wyjeździe do Szwecji. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie uczniów i nauczycieli przedmiotów zawodowych z ofertą hotelową, gastronomiczną i SPA w transporcie morskim oraz zwiedzanie szwedzkiej Karlskrony – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Udział w warsztatach prowadzonych przez service managera promu Stena Line pana Jarosława Łomżę pozwolił młodzieży poznać specyfikę pracy pracowników pionu gastronomicznego i hotelowego na promach. Zajęcia w restauracjach: Metropolitan Grill i Taste ukazały uczniom szeroki wachlarz potraw
serwowanych w ekskluzywnej restauracji a la carte i w ramach bufetu szwedzkiego. Szef kuchni na promie zapoznał uczniów z wymogami pracy na różnych stanowiskach pionu gastronomicznego oraz z logistyką zaopatrzenia promu, przygotowania potraw i ich dystrybucją. Niezwykle interesującą dla młodzieży okazała się prezentacja ekskluzywnych kabin Premium Class, Family Class, Panorama Class i Panorama Suite rzadko rezerwowanych przez turystów. Uczniowie zwiedzili również nowoczesne centrum SPA zaprojektowane z stylu skandynawskim z widokiem na archipelag.
Uzupełnieniem części warsztatowej wyjazdu był bogaty program turystyczny, podczas którego uczestnicy wyjazdu mogli poznać dziedzictwo kulturowe i historyczne Polski i Szwecji. W Karlskronie – zabytkowym szwedzkim mieście położonym na ponad 30 wyspach - zwiedzili Muzeum Morskie, kościół ewangelicki, stare miasto i pozostałości Bastionu Aurora. Natomiast na Westerplatte, oddając hołd jego obrońcom, uczcili 75 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uczniowie zobaczyli też miejsca upamiętniające tych, którzy przelali krew za wolność - pomnik Poległych Stoczniowców 1970 oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku utrwalające pamięć o kolebce i zwycięstwie Solidarności.
Udział w tego typu wyjazdach przynosi korzyści w wielu wymiarach. Pogłębia wiedzę uczniów na temat usług w transporcie morskim i przybliża im wymogi międzynarodowego rynku pracy. Prowadzący warsztaty - szef personelu na promie , jak i szef kuchni, podkreślali wagę nie tylko umiejętności profesjonalnej obsługi gościa hotelu czy restauracji lecz również znajomości języka obcego w stopniu komunikatywnym. Jest też doskonałym uzupełnieniem procesu dydaktycznego. Wzbogaca również warsztat pracy nauczyciela.
Wyjazd ten stanowił realizację projektu „Sztuka dobrego wyboru”, promującego wartościowe i alternatywne formy spędzania czasu wolnego młodzieży. Część funduszy na dofinansowanie tego wyjazdu pozyskano ze środków Urzędu Miasta w Łomży.