W ostatnich latach klasy mundurowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, stąd w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży od przyszłego roku szkolnego, obok klasy licealnej o profilu służba w policji, młodzież będzie mogła uczyć się w klasie licealnej o profilu wojskowym. Nauka w klasie mundurowej umożliwi młodzieży nabycie teoretycznych i praktycznych umiejętności zawodowych. Ułatwi to młodym ludziom podjęcie trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zdobycie wymarzonego zawodu. Utworzenie nowej klasy w Zespole poprzedzono przygotowaniem instruktorsko - metodycznym kadry oraz szkolnej bazy dydaktycznej.
Nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa p. B. Romanowska uczestniczyła w dniach 3 - 7 kwietnia 2017 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu w 3. Szkoleniu instruktorsko-metodycznym dla nauczycieli klas mundurowych zajmujących się problematyką przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa. Zasadniczym celem, jaki postawili przed sobą organizatorzy, było ujednolicenie procesu szkolenia młodzieży klas mundurowych w oparciu o zajęcia programowe na podstawie „Minimum programowego realizowanego w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa oraz programów szkolenia członków organizacji pozarządowych wymaganych dla podpisania porozumień z komendantem szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia”.
Ważnym elementem kursu było przygotowanie nauczycieli do organizowania i prowadzenia zajęć programowych z młodzieżą klas mundurowych oraz zapoznanie z metodyką szkolenia.
Inicjatorem i współorganizatorem szkolenia był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia a także Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy.
Kurs instruktorsko - metodyczny przeprowadzono w formie zajęć teoretycznych, praktycznych, metodycznych zajęć pokazowych oraz instruktaży. Obejmowały one szkolenia strzeleckie w trakcie którego nauczyciele uczyli się posługiwać bronią małokalibrową, korzystali z trenażerów do broni.
Mieli także możliwość korzystania z symulatora pola walki „Śnieżnik”, pozwoliło to uczestnikom szkolenia prowadzić strzelanie z broni na polu walki, odzwierciedlone na wielkoformatowym ekranie.
Uczestniczyli także w zajęciach z terenoznawstwa, szkolenia inżynieryjno – saperskiego, łączności, obrony przed bronią masowego rażenia i szkolenia medycznego.
Doskonalących swoje umiejętności nauczycieli obserwował Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, pan Sławomir Frątczak, Zastępca Szefa Wydziału Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Edukacji, Dziedzictwa i Kultury płk Artur Gałecki oraz Szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Włodzimierz Chupka.
Dodatkową atrakcją pobytu w CKAiU w Toruniu było uczestnictwo nauczycieli w prezentacji możliwości wykorzystania sprzętu optoelektronicznego w realizacji zajęć ze szkolenia bojowego oraz strzelaniach artyleryjskich w ramach treningu indywidualnych umiejętności (TIUS) kadry Centrum. Ponadto w ramach TIUS płk Gałecki i płk Chupka mieli sposobność poczucia się jak prawdziwi artylerzyści wykonując strzelanie na wprost do celów stałych z 85 mm armaty D44, dzięki czemu otrzymali miano Honorowego Artylerzysty.
W imieniu społeczności Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży dziękujemy wszystkim organizatorom za zaproszenie do udziału w szkoleniu instruktorsko - metodycznym nauczycieli w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas zajęć wykorzystamy w nauczaniu i wychowaniu młodzieży. Materiały szkoleniowe uatrakcyjnią nam realizację programu nauczania w klasach mundurowych.
Jednocześnie wyrażamy nadzieję, co do dalszej owocnej współpracy w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego na rzecz młodzieży ZSTiO Nr 4 w Łomży.
Zdjęcia umieszczono za zgodą Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu