Grupa 25 uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła trzytygodniowy staż w Kłajpedzie na Litwie w ramach projektu „Wiedza w praktyce – zagraniczne staże” finansowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Uczniowie branży budowlanej, hotelarskiej i żywieniowej w okresie 30.04 – 18.05. 2018 r. pracowali i uczyli się w litewskich przedsiębiorstwach. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki przedmiotów zawodowych – p. Hanna Bukowska oraz p. Magdalena Kuczewska.
Uczniowie technikum budowlanego odbywali staże w firmie budowlanej – „Real Deal House”. Doskonalili tam umiejętności z zakresu konstrukcji i budowy domów z elementów i modułów drewnianych. Uczniowie technikum hotelarskiego pracowali w nadmorskich hotelach - „Morena” i „Promenada” oraz sieci hosteli „Kubu”. Podnosili swoje umiejętności zawodowe w zakresie kompleksowej obsługi gościa we wszystkich komórkach organizacyjnych hotelu. Uczniowie branży gastronomicznej doskonalili się w profesjonalnym studiu kulinarnym „Ciop Ciop” oraz pracowni cukierniczej „Baker Street”. Zdobywali umiejętności planowania, produkcji, dekorowania oraz serwowania oryginalnych potraw i deserów kuchni litewskiej, włoskiej, francuskiej oraz japońskiej.
Dopełnieniem staży zawodowych były wycieczki hotelarzy i żywieniowców do firm branżowych - Hotelu Amberton **** oraz fabryki cukierków „Roshen” w Kłajpedzie. Uczestnicy zapoznali się z procesem produkcji cukierków oraz mieli możliwość samodzielnego sporządzenia lizaków z masy karmelowej. Ponadto obie grupy udały się do największej i najbardziej nowoczesnej szkoły turystyczno-gastronomicznej w mieście. Szkoła posiada swoje restauracje, kawiarnie i cukiernie, w których sprzedawane są wyroby własnej produkcji klientom z zewnątrz.
W czasie wolnym od zajęć trudy stażu zostały zrekompensowane wspaniałą pogodą, pięknymi widokami i atrakcjami Kłajpedy. Nasi uczniowie – beneficjenci programu zwiedzili m.in. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej oraz pobliską miejscowość Juodkrante, która znana jest z legendy o czarownicach spotykających się w tamtejszych lasach. Jednak największe wrażenie wywarł na wszystkich pokaz Dolphin’s show przyciągający do Kłajpedy wielu turystów. Uczniowie nie tylko obejrzeli delfiny i inne zwierzęta morskie, ale również odwiedzili Muzeum Morskie, które jest unikalnym kompleksem wiedzy o historii i faunie morskiej.
Istotnym elementem projektu były działania, które podniosły świadomość międzykulturową uczniów. Spotkania z rówieśnikami z Litwy i Turcji w hotelu „Morena” pozwoliły poznać się nawzajem, przybliżyć różnorodność kulturową, a także przełamać bariery w posługiwaniu się językiem angielskim. Przedstawione prezentacje pozwoliły uczestnikom imprezy na zaprezentowanie kultury i atrakcji własnych krajów. Wspólne śpiewanie i nauka tańców narodowych zjednoczyła uczniów z różnych stron świata. Wartościowym okazał się również udział wszystkich grup w grze na orientację w terenie, która miała funkcję integracyjną, a jednocześnie rozwijała u uczestników abstrakcyjne i twórcze myślenie.
Na zakończenie stażu, podczas uroczystego obiadu, wszyscy uczestnicy projektu otrzymali od dyrektora Education, Research & Consultancy Center – pani Julji Seseiki certyfikaty potwierdzające realizację stażu oraz pamiątki z symbolem Kłajpedy. Spośród wszystkich stażystów aż siedmioro otrzymało rekomendację dla przyszłych pracodawców. W branży budowlanej wyróżnili się: Kacper Potaś, Michał Wybraniak oraz Dawid Łagodziński. W branży hotelarskiej na szczególną uwagę zasłużyły Karolina Piaścik oraz Angelika Sadłowska. W branży żywieniowej docenieni zostali Gabriela Romankiewicz oraz Norbert Sobociński.
Udział w stażach zawodowych na Litwie przyczynił się do znacznego podniesienia kompetencji zawodowych, a także poprawił zdolność posługiwania się językiem angielskim w pracy zawodowej i w życiu codziennym. Pozwoliło to na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności i zwiększyło świadomość potrzeby dalszej edukacji i rozwoju. Beneficjenci projektu otrzymają Certyfikaty Europass - Mobilność, które zwiększą ich konkurencyjność na rynku pracy. Szkolnym koordynatorem projektu „Wiedza w praktyce - zagraniczne staże” jest kierownik szkolenia praktycznego – p. Kazimierz Duda.