W dn. 14 czerwca br. grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z panem Dyrektorem Arturem Ciborowskim oraz nauczycielami historii p. Elżbietą Wiśniewską i p. Wiesławem Czupryńskim uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym w ramach projektu miejskiego „Ziemia łomżyńska- nasza mała ojczyzna”. Towarzyszył nam pan Dariusz Syrnicki w żołnierskim mundurze z czasów II wojny - przedstawiciel lokalnego oddziału Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i współuczestnik projektu.
Podróż ta była kontynuacją warsztatów historycznych przeprowadzonych dla młodzieży przez pana D. Syrnickiego oraz starszego Bractwa Historycznego w Łomży p. Czesława Rybickiego. Podążając „Śladami walk mieszkańców ziemi łomżyńskiej" odwiedziliśmy Zambrów, Andrzejewo ,Paproć Wielką, Wygodę i Czerwony Bór.
W Zambrowie młodzież poznała losy tej miejscowości w czasie powstania styczniowego (Pomnik Orła Białego), w okresie dwudziestolecia międzywojennego i kampanii wrześniowej. W Regionalnej Izbie Historycznej, mieszczącej się w budynku dawnych koszar rosyjskich, uczniowie wysłuchali prelekcji pracownika RIH - pana Dawida Balkana na temat historii 71 Pułku Piechoty i jego roli w walkach we wrześniu 1939r. oraz losów Zambrowa w okresie II wojny i tuż po niej.
W oparciu o czasową wystawę plakatów poświeconą Rotmistrzowi Pileckiemu prelegent sugestywnie nakreślił też sylwetkę i działalność - polskiego bohatera „bez skazy na pancerzu”.
W Andrzejewie na cmentarzu oddaliśmy hołd polskim żołnierzom z 18 Dywizji Piechoty walczącej w 1939 r. w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” oraz jej dowódcy płk Stefanowi Kosseckiemu. Zapalone przez młodzież znicze, minuta milczenia oraz krótka modlitwa były wyrazem pamięci i czci wobec tych co za Polskę oddawali życie. Nauczyciele historii przybliżyli uczestnikom wyjazdu losy 18 DP (tzw. żelaznej dywizji) w kampanii wrześniowej w naszym regionie, natomiast pan Dariusz Syrnicki - losy jednej z miejscowych rodzin patriotycznych - rodziny Turowskich. Do rodziny tej należał m.in. Jan Turowski komendant NSZ z powiatu Ostrów Mazowiecka zamordowany przez UB w 1947, jego brat Stanisław, który poniósł śmierć w bitwie pod Czerwonym Borem w czerwcu 1944 r., czy też najmłodszy z rodzeństwa – Antoni, zginął w ostatnim dniu II wojny 8 maja 1945 r.
W Paproci Dużej obejrzeliśmy kościół, będący repliką dawnego kościoła ewangelickiego, związanego z osadnictwem niemieckim w regionie po III rozbiorze Polski. W nim to 15 lipca 1899 r. Józef Piłsudski wziął ślub z Marią Juszkiewicz
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Wygoda, gdzie przy pomniku upamiętniającym bitwę pod Czerwonym Borem delegacja młodzieży zapaliła znicz. W historię tej bitwy wprowadzili uczniów nauczyciele historii ,wyjaśniając strategię partyzantów walczących z 15-krotnie silniejszym wrogiem. Uczniowie mogli dowiedzieć się także o próbach zacierania prawdy historycznej w okresie PRL-u, kiedy to z przyczyn ideologicznych zakazywano mówić o narodowych organizacjach podziemnych takich jak Narodowe Siły Zbrojne, Narodowa Organizacja Wojskowa czy Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, a o Armii Krajowej zaledwie wzmiankowano gloryfikując podziemie komunistyczne oraz tzw. utrwalaczy władzy ludowej z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w obiekcie Nadleśnictwa Łomżyńskiego w Czerwonym Borze. Tam w ramach edukacji leśnej podczas pogadanki na temat ochrony przyrody i zarządzania lasami państwowymi młodzież dowiedziała się jak właściwie zachować się w lesie i dlaczego należy czasem wycinać drzewa (jedyny sposób walki z kornikiem drukarzem) oraz redukować liczbę zwierząt w lesie.
Bardzo miłym akcentem wyjazdu, który przypadł do gustu młodzieży, było ognisko przygotowane przez Nadleśnictwo. Podczas pieczenia kiełbasek dzieliliśmy się swoimi wrażeniami z wycieczki.
W drodze powrotnej uczniowie utrwalili i podsumowali nowo zdobyte wiadomości. Nauczyciele docenili wypowiedzi i postawę najbardziej wyróżniających się uczestników: Jakuba Tabędzkiego z kl.1PP ,ubranego w żołnierski w mundur z czasów II wojny oraz Jana Kossakowskiego z kl.2a TB i Agaty Lusy z kl.1Ap.
Wycieczka była elementem projektu, w którym uczestniczy nasza szkoła, realizowanego w ramach obchodów 600 lecia nadania Łomży praw miejskich. W atrakcyjny sposób przyczyniła się do popularyzacji wśród uczniów historii regionalnej oraz kształtowania ich postaw patriotycznych./wartości Umożliwiła im też właściwe zrozumienie tradycyjnych wartości „Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz współistnienia obok siebie w regionie różnych tradycji religijnych i narodowych w XIX i XX w.
Elżbieta Wiśniewska, Wiesław Czupryński