Program wyjazdu podzielono na 3 części:
• Wizyta studyjna w MOW w Radzionkowie.
• Wycieczka po Beskidzie Śląskim.
• Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
W dniach 17-20.09.2019 r. młodzież naszej szkoły pod opieką p. Bogusławy Romanowskiej, p. Beaty Bednarczyk i p. Waldemara Cwaliny uczestniczyła w wycieczce w Beskid Śląski. Wyjazd ten realizował dwa cele: profilaktyki uniwersalnej oraz promował wśród młodzieży aktywny wypoczynek jako alternatywę dla spędzania czasu przed komputerem.
Niezwykle wartościową dla uczniów okazała się wizyta studyjna w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Radzionkowie w ramach profilaktyki uniwersalnej. Uczestnicy wycieczki podczas spotkania z Panią Wicedyrektor poznali skutki prawne niepożądanych zachowań młodzieży oraz działalność placówki i kierunki pracy z rówieśnikami, którzy „pogubili się w życiu”. Przedstawiając dzień wychowanek MOW-u Pani Wicedyrektor skłoniła uczniów do refleksji nad własnym zachowaniem i postępowaniem. Natomiast podczas zajęć warsztatowych w małych grupach uczniowie placówki, dzieląc się własnym trudnym doświadczeniem życiowym ze swoimi rówieśnikami z ZSTiO Nr 4, przestrzegali ich przed konsekwencjami negatywnych zachowań.
Była to wspaniała lekcja wychowawcza, motywująca jednych i drugich do pracy nad sobą, do dokonywania właściwych wyborów w życiu oraz poszukiwania sensu w tym trudnym, czasem niezrozumiałym świecie.
Uczennice z kl. 4 TŻiUG stwierdziły, że „wizyta ta dała im wiele do myślenia. Pierwszym krokiem do MOW-u są wielokrotne ucieczki ze szkoły, narkotyki..”. Uczniowie z kl. 2ap dostrzegli, że „…wiele dziewcząt trafiło do placówki z powodu niechodzenia do szkoły i popadania w złe towarzystwo… dlatego trzeba myśleć jakie będą tego konsekwencje”. Natomiast uczennice z kl. 2 ATH uznały, „że nawet jeśli ktoś zbłądził w życiu, to może znaleźć dobrą drogę i być miłą i uprzejmą osobą”.
Wizyta ta stanowi integralną część projektu profilaktycznego „Wybieram zdrowy styl życia” realizowanego w naszej szkole i jest doskonałym uzupełnieniem programu profilaktyczno-wychowawczego.
Dopełnieniem treści profilaktycznych był program turystyczny wyjazdu, podczas którego uczniowie mogli poznać największe atrakcje Beskidu Śląskiego.
Naszą wędrówkę górską rozpoczęliśmy z przewodnikiem beskidzkim od wjazdu wyciągiem krzesełkowym od Ustronia Polany (434 m n.p.m.) do Polany Stokłosica (851 m n.p.m.) Z górnej stacji Kolejki Linowej Czantoria podziwialiśmy wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego w tym Równice, a odważni miłośnicy adrenaliny korzystali z letniego toru saneczkowego. Dalej szlakiem momentami kamienistym i z delikatnymi podejściami dotarliśmy na szczyt Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.), gdzie z wieży widokowej patrzyliśmy z innej perspektywy na panoramę Beskidów i pasma górskie Polski, Słowacji i Czech.
Dalej ze szczytu Czantorii wędrowaliśmy w kierunku na Soszów. Trasa była pełna wspaniałych widoków i uroczych miejsc, gdzie uczniowie poznawali i wdrażali zasady bezpiecznego poruszania się w górach. Mogli jednocześnie podziwiać po stronie czeskiej majestatyczne jodły i jawory, po polskiej stronie jesiony i klony tego obszaru chronionego. Rezerwat Czantorii to teren największego w Beskidzie Śląskim rykowiska jeleni, czasami można wypatrzeć rysia i wilka.
Punktem obowiązkowym dla fanów skoków narciarskich i nie tylko, była wizyta i zwiedzanie Skoczni Narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Ogromną niespodzianką dla wszystkich uczestników wycieczki była możliwość obserwacji treningu skoków narciarskich w wykonaniu naszych polskich mistrzów: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Jakuba Wolnego, Macieja Kota i Stefana Huli.
Dodatkową atrakcją pobytu w Beskidach było zwiedzanie Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle. Obiekt powstał w latach 1929 – 1931 jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa - prezydenta RP Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Uczniowie odwiedzili Centrum Pasterskie w Koniakowie oraz Chatę Jana Kawuloka w Istebnej - twórcy, a zarazem wirtuoza gry na instrumentach pasterskich. Chatę zbudowano w 1863 roku, a obecnie stanowi ona przykład starodawnego góralskiego domu. O tym niezwykłym miejscu barwnie opowiadał Janek Macoszek – kustosz muzeum.
Na zakończenie naszej wędrówki po Beskidzie Śląskim dotarliśmy do miejsca w którym spotykają się granice trzech państw - Polski, Słowacji oraz Czech. Cechą charakterystyczną tego niezwykłego miejsca jest to, że posiada on nie jeden, ale aż trzy obeliski wyznaczające granicę państwa.
W ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczestnicy wycieczki odwiedzili również Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Ten były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, w którym życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci, będący swoistym pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce, od 1979 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta z przewodnikiem-edukatorem w autentycznym Miejscu Pamięci, pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć politykę okupanta niemieckiego wobec narodu polskiego, ogrom zbrodni, tragizm ofiar i brutalność nazistowskich oprawców oraz skłoniła do refleksji nad istotą człowieczeństwa.
Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta w Łomży w ramach ŁPPiRPAoIU na 2019 r. Dziękuję osobom i instytucjom, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, za ich obecność i merytoryczne wsparcie oraz pomoc w realizacji celu tego wyjazdu. Tym, którzy dali cząstkę siebie dla poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich, promując aktywność fizyczną i zdrowy styl życia wśród młodzieży.
Bogusława Romanowska