W dniach 8-10.11.2022r. grupa 30 uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego w Łomży wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Krakowa i Zakopanego, celem poznania kultury i dziedzictwa narodowego.
Pierwszego dnia punktem programu był Kraków - historyczny zespół miasta. Podczas spaceru z przewodnikiem na Starym Rynku uczniowie zobaczyli gotycki Kościół Mariacki i Sukiennice. Wędrując Drogą Królewską na przykładzie kościołów: św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja poznawali cechy architektury barokowej i romańskiej. Zwiedzili Kościół Franciszkanów z polichromiami i witrażem Stanisława Wyspiańskiego oraz Collegium Maius - najstarszy budynek Akademii Krakowskiej.
Drugim punktem programu była Katedra Wawelska. Uczniowie, zwiedzając to miejsce koronacji i nekropolię królów Polski oraz miejsce pochówku wieszczów i wybitnych Polaków, a także Wieżę Srebrnych Dzwonów i Kaplicę Zygmuntowską mogli przypomnieć sobie ważne dla historii Polski postaci i wydarzenia.
Trzecim punktem programu wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki - jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. W tej wielowiekowej siedzibie królów i symbolu polskiej państwowości, uczniowie podziwiali renesansowy dziedziniec oraz zobaczyli Zbrojownię - najcenniejsze polskie zbiory zabytkowej broni, od wieku XIII do XVII.
W drugim dniu, po śniadaniu, uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem czwarty punkt - Zakopane. Poznali historię stolicy Tatr i związane z nią postacie. Zobaczyli architekturę drewnianą w stylu zakopiańskim na Jaszczurówce oraz słynne Krupówki i Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Mogli też podziwiać Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza - najsłynniejszą polską skocznię narciarską, będącą jednym z architektonicznych symboli Zakopanego. Zwiedzając kolejny punkt - Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie poznali życie i twórczość słynnego kompozytora. Niesamowitą atrakcją dla uczestników wycieczki była wędrówka szlakiem Tatrzańskiego Parku Narodowego na Sarnią Skałę (1377 m.n.p.m), podczas której podziwiali piękno i majestat górskich szczytów, panoramę Zakopanego oraz pokonywali własne słabości.
W trzecim dniu uczestnicy wycieczki zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach z relikwiami św. Siostry Faustyny Kowalskiej - światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego.
Refleksje uczniów
„Wspaniałym doświadczeniem było usłyszenie na żywo hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.”
Ola Koryszewska, Justyna Marchewka 3AP
„Zwiedzaliśmy najbardziej znany zabytek Krakowa czyli Wawel ze swoją niesamowitą architekturą oraz Katedrę Wawelską,w której znajdował się dzwon Zygmunt -naprawdę potężny, ważący 11 ton - wnieść go na taką wysokość nie do pomyślenia. (…)
Nagrobki polskich królów, pisarzy w tym Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, najwyższej jakości marmury, kopuła Kaplicy Zygmuntowskiej pokryta złotem – to wszystko robiło ogromne wrażenie.
Nocowaliśmy w miejscowości Murzasichle w pensjonacie z widokiem na Giewont. W Zakopanem poszliśmy szlakiem na Sarnią Skałę - coś nieprawdopodobnego. (…) Ci którzy nie pojechali niech grubo żałują. Widoki nie do opisania (…) a zdjęcia zrobione nawet najlepszymi aparatami i tak nie oddadzą tego klimatu i widoków.”
Oliwier Bugnacki, Dawid Ramotowski , 3AP
„Pierwszym punktem jaki zwiedziliśmy był Wawel, gdzie mogliśmy zobaczyć katedrę, w której są groby królów Polski, Józefa Piłsudskiego, Władysława Sikorskiego i Lecha Kaczyńskiego z małżonką. Następnie weszliśmy na wieżę, gdzie znajdował się dzwon Zygmunta. Zwiedzając Kraków, szliśmy Drogą Królewską na Stary Rynek, na którym był pomnik Adama Mickiewicza, bazylika mariacka i miejsce upamiętniające hołd pruski. W Zakopanem poznaliśmy historię miasta, zwiedziliśmy willę Atma, w której mieszkał Karol Szymanowski - twórca „Harnasiów”, spacerowaliśmy po Krupówkach.”
Julia Sakowska, Kinga Bednarczy 3AP
„W Zakopanem udaliśmy się na wędrówkę po Tatrzańskim Parku Narodowym, żeby wejść na szczyt Sarniej Skały, co uważam za najlepsze i najbardziej ekstremalne doświadczenie wycieczki. Nawet można by rzec, że była to walka o życie. (…) Już ostatniego dnia zrealizowaliśmy 6 punkt naszej wycieczki. Zwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, gdzie widzieliśmy obraz Jezusa Miłosiernego i relikwiarz ze szczątkami św. siostry Faustyny. Dużą satysfakcję sprawiło mi wpisanie do księgi swoich szczerych podziękowań za tak wspaniałe atrakcje podczas wycieczki.”
Paulina Zaleska i Weronika Truszkowska 2PP
„W Katedrze Wawelskiej na Wieży Srebrnych Dzwonów dotykaliśmy ogromnego dzwonu Zygmunta. (…) Na Wawelu (…) nie ominęliśmy Zbrojowni, która bardzo nas zaciekawiła. Cała wycieczka była udana i z chęcią powtórzyłabym ją.”
Diana Dąbrowska 2 BP
Uwaga! Z powodu niedostępności biletów do Muzeum Narodowego w Krakowie w programie nastąpiły zmiany. Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki-Zbrojownię.