W ramach realizacji przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” w dniu 8.12.2022r. grupa 40 uczniów Technikum Nr4 w Łomży wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.
Punkt pierwszy programu stanowił Zamek Królewski celem poznania kultury i dziedzictwa narodowego.
W Zamku – dawnej rezydencji królów Polski i siedzibie Sejmu uczniowie mogli podziwiać bogato urządzone wnętrza odwołujące się do czasów panowania ostatniego króla Polski –Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrozumieć na czym polegał mecenat królewski. Przemierzając sale zamkowe: Salę Wielką, Rycerską, Tronową, uczniowie mogli przypomnieć sobie ważne dla historii Polski wydarzenia i obejrzeć monumentalne dzieła Jana Matejki, a także zatrzymać się w niezwykłej Sali Canaletta. W Sali Marmurowej widzieli wizerunki królów Polski oraz najbardziej znany portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym pędzla Bacciarellego. Zwiedzili pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie.
Punkt drugi programu stanowiło Muzeum Marii Skłodowskiej –Curie celem poznania największych osiągnięć nauki polskiej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.
W tym jedynym na świecie biograficznym muzeum noblistki uczniowie zwiedzili ekspozycję złożoną z oryginalnych notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, fotografii, dokumentów oraz rzeczy osobistych badaczki i jej rodziny. Dowiedzieli się o prowadzonych przez nią badaniach nad zjawiskiem promieniotwórczości, za które otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (1903r.). Oglądając wnętrze odzwierciedlające paryskie laboratorium Marii i Piotra Curie, mogli poznać warunki, w jakich uczona dokonała odkrycia nowych pierwiastków - polonu i radu, za które została uhonorowana drugą Nagrodą Nobla- w dziedzinie chemii (1911r.).
Poznanie przez uczniów w atrakcyjny sposób - w warunkach muzealnych - biografii, działalności naukowej i społecznej oraz największych osiągnięć tej najwybitniejszej polskiej uczonej, pionierki w dziedzinie badań nad promieniotwórczością stanowiło formę realizacji programu wychowawczego szkoły w zakresie poznania Patronki szkoły.
Dodatkową atrakcją dla młodzieży był spacer po warszawskiej Starówce oraz uczestnictwo w honorowej zmianie watry przy Grobie Nieznanego Żołnierza i poznanie historii tego miejsca. Uczniowie podziwiali też świąteczne dekoracje na Placu Zamkowym i na Krakowskim Przedmieściu. Natomiast przed Pałacem Prezydenckim na tle słynnego pomnika księcia Józefa Poniatowskiego uczestnicy wycieczki wykonali pamiątkową fotografię.
Refleksje uczniów:
„Na Zamku Królewskim najbardziej zapamiętaliśmy Salę Audiencjonalną z berłem i mieczem ceremonialnym Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz kaplicę z sercem Tadeusza Kościuszki. Drugim naszym punktem było Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie szerzej poznaliśmy życie Patronki naszej szkoły. (…) Przy Grobie Nieznanego Żołnierza zobaczyliśmy uroczystą zmianę warty. Bardzo nam się podobała ta wycieczka i czekamy na następną.”
Wiktoria Dmochowska, Jakub Wykowski 3AH
„Na Zamku Królewskim naszą uwagę przykuły duże bardzo bogato wyposażone sale z ekskluzywnym wystrojem oraz piękne obrazy, a także bardzo ciekawa historia tego miejsca.
W Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie poznaliśmy niezwykłą biografię noblistki i jej najważniejsze osiągnięcia naukowe.”
Damian Orłowski, Adrian Kwiatkowski 1a TB
„Najbardziej podobał nam się Zamek Królewski. Tam poszerzyliśmy naszą wiedzę o polskich królach , o tym w jakich strojach chodziły królowe i królowie. Widzieliśmy cenne dzieła sztuki (…).”
Karolina Ciborowska 3 AH, Dominik Godlewski 1TB
„W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zaintrygował nas życiorys Marii, to co robiła, czego dokonała oraz jaką wielką wiedzę posiadała.
Podczas zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza widzieliśmy sposób oddania hołdu poległym i pokazania jak ważna jest pamięć o tych, którzy walczyli za Ojczyznę.
W czasie wolnym wybraliśmy się na lodowisko, a także zwiedziliśmy część Starego Miasta. Wycieczkę uważamy za udaną i mamy nadzieję że będzie takich więcej.”
Cholewicka Oliwia, Maciak Aleksandra 1 TŻ
„Bardzo zaciekawiła nas historia życia Patronki szkoły- Marii Skłodowskiej-Curie.”
Kewin Dąbrowski, Piotra Gołaszewski 1AH
„Odwiedziliśmy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Tam mogłyśmy poznać jej historię, osiągnięcia naukowe i zobaczyć oryginalną sukienkę ,w której Maria odbierała swoje dwie Nagrody Nobla.
Dodatkowo po obiedzie udało nam się zobaczyć uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Było trochę zimno, ale ten widok jest wart zobaczenia.”
Daria Mistera, Dominika Pokropowicz 3AH
„W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie mogłyśmy poznać bliżej życie Patronki naszej szkoły: miejsce gdzie się urodziła, historię jej rodziców, losy jej małżeństwa z Piotrem, jej osiągnięcia. Najbardziej utkwiła nam w pamięci czarna prosta sukienka, w której odbierała Nagrodę Nobla oraz różne przyrządy służące uczonej do pomiarów i doświadczeń chemicznych.
Na Zamku Królewskim zwiedziliśmy 22 sale zdobione złotem i bogato wyposażone. Zachwyciły nas cenne obrazy, a najbardziej piękna sala balowa.”
Aleksandra Zaorska, Gabrysia Chmielewska 3AH
„W Zamku Królewskim podobał nam się styl pomieszczeń i obrazy Jana Matejki.
W Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie pan przewodnik bardzo dokładnie i ciekawie opowiedział nam nie tylko o sukcesach uczonej, lecz i o jej życiu prywatnym. (…) Dużo dowiedzieliśmy się o Patronce naszej szkoły.
Odwiedziliśmy też Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy ceremonię zmiany warty. Cieszymy się że mogliśmy pojechać na taką wycieczkę.”
Filip Bałazy, Marcel Michałowski kl. 1TŻ.
„Warszawa to piękne miasto z ciekawą historią.
Zamek Królewski - nawet po odbudowie - posiada w sobie ten niepowtarzalny klimat i dzięki niemu na chwilę mogliśmy cofnąć się w czasie i odkrywać piękne dzieje naszej ojczyzny.
(…) W Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat Patronki naszej szkoły.
(…) Nie mogło nas też zabraknąć przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami honorowej zmiany warty oraz złożenia kwiatów przez zagraniczną delegację.
(…) Nie musimy wyjeżdżać za granicę, aby poznać piękno świata. Dużo pięknych miejsc kryje się w naszym kraju.
Natalia Grzymala, Martyna Pokropowicz 3 TŻ