.
W ramach realizacji przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” w dniach 11-13 października 2023 r. grupa uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia w Łomży wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Krakowa i Krynicy - Zdrój. Celem wyjazdu było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego oraz podążanie śladami wielkich Polaków oraz odkrywanie Skarbów Wsi.
Pierwszym punktem programu był Kraków - historyczny zespół miasta. Podczas spaceru z przewodnikiem po Starym Rynku uczniowie zobaczyli gotycki Kościół Mariacki i Sukiennice. Zwiedzili też Kościół Franciszkanów z polichromiami i witrażem Stanisława Wyspiańskiego. Na Wawelu – widzieli katedrę ze słynną Kaplicą Zygmuntowską – miejsce koronacji i nekropolię królów Polski oraz pochówku wieszczów i wybitnych Polaków, a także Zamek Królewski - jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce.
Drugim punktem programu było Muzeum Narodowe w Krakowie. Dom Józefa Mehoffera. Zwiedzając ten dom rodzinny, będący jednocześnie pracownią twórcy, uczniowie poznawali nie tylko dzieła malarskie, witraże i polichromie, ale też i realia życia codziennego jednego z najwybitniejszych polskich artystów końca XIX i pierwszej połowy XX w.
W drugim dniu uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem „perłę polskich uzdrowisk”- Krynicę Zdrój. W Muzeum Nikifora w Krynicy mogli poznać trudne dzieje życia i podziwiać dzieła malarskie tego niezwykłego malarza samouka o łemkowskich korzeniach, uznającego siebie za „Krynickiego Matejkę”, a przy słynnym Pomniku Epifaniusza Drowniaka – Nikifora zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Kolejnym - piątym punktem programu były krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia. Spacerując po uzdrowisku, uczniowie widzieli Pensjonat „Ostoję” przy ulicy Leśnej i Dom Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety, gdzie kardynał Stefan Wyszyński mieszkał podczas swoich pobytów w latach 1951 - 1978, zachowywanych w tajemnicy ze względu na inwigilacje SB. Zawędrowali również do miejsc modlitw i spacerów Prymasa Tysiąclecia: pod Figurę Matki Bożej Łaskawej na Górze Parkowej wzniesionej wg rysunku Artura Grottgera i do Kaplicy Przemienienia Pańskiego - Kościoła Zdrojowego zbudowanego na zboczach Góry Parkowej w l. 1863-1864, przy którym znajduje się popiersie Prymasa oraz do Pijalni Jana i Józefa.
Dodatkową atrakcją, dostarczającą wszystkim niezapomnianych wrażeń, był wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.), skąd można było podziwiać panoramy Beskidu Sądeckiego i Niskiego oraz Pienin i Tatr.
W trzecim dniu uczestnicy wycieczki zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach z relikwiami św. Siostry Faustyny Kowalskiej - światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego.
Oto niektóre refleksje uczniów:
„Zwiedziłem Muzeum Narodowe w Krakowie - Dom Józefa Mehoffera, gdzie mogłem podziwiać fascynujące dzieła sztuki (…). Odwiedziłem Zamek Królewski na Wawelu - miejsce z bogatą historią.
Ta wycieczka była pełna wrażeń i nowych doświadczeń, cieszę się, że miałem okazję poznać Kraków i jego kulturowe skarby.”
Patryk Konikowski
„Na wieczornym spacerze w Krościenku podziwialiśmy podświetlony na niebiesko most nad Dunajcem.(…) Dowiedziałam się, że Krynica słynie z wód leczniczych.(…) Podobał mi się też wjazd i zjazd kolejką na Jaworzynę Krynicką 1114 n.p.m., gdzie widoki były przepiękne.”
Martyna Piankowska
„Zwiedzając Kraków najbardziej interesujący dla mnie był spacer po Starym Rynku, na którym zobaczyłam Sukiennice.(…) Widziałam też słynne okno papieskie na Franciszkańskiej 3. (…) Najbardziej podobało mi się w Krynicy - Zdrój, a szczególnie przejazd kolejką górską. Widoki były niesamowite, co udało się uchwycić na zdjęciach. Natomiast ostatniego dnia odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Uważam wycieczkę za naprawdę udaną, odwiedziłam wiele pięknych miejsc i świetnie spędziłam czas z przyjaciółmi.”
Blanka Chojnowska
„W Krynicy Zdrój zaciekawił mnie malarz Nikifor, który uważał siebie za drugiego Jana Matejkę. Mimo, że był on głuchoniemy, to jednak dążył do spełnienia swoich marzeń.”
Brzostowski Bartosz
„W Krynicy widzieliśmy „Ostoję” oraz Dom Sióstr Elżbietanek - miejsca, w których zatrzymywał się kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski. Widzieliśmy też leśne sanktuarium NMP na Górze Parkowej i Kaplicę Przemienienia Pańskiego - Kościół Zdrojowy, przy którym znajduje się popiersie Prymasa Tysiąclecia.”
Dominika Łosiewska, Julia Bigda
„W Krynicy zwiedzaliśmy Muzeum Nikifora, ale najbardziej podobał nam się Park Zdrojowy”.
Adrian Łuba i Sebastian Gontarski
„W Krakowie zwiedziliśmy Muzeum Józefa Mehoffera, w którym urzekł nas jeden z najsłynniejszych obrazów artysty - „Śpiewaczka” - portret Wandy Radzim- Janakowskiej wykonany pod koniec XIX wieku.
Drugiego dnia w Krynicy-Zdrój najbardziej zaciekawił nas malarz Nikifor. (…) Był on głuchoniemy i miał wadę wymowy, ale i tak dążył do realizacji swoich marzeń. Na obrazie, na którym pokazał siebie w trzech różnych osobach - ponieważ miał niską samoocenę, a taką wizją ją sobie podbudowywał - widniały różne zdania napisane przez niego, które ciężko było nam zrozumieć, ponieważ Nikifor był samoukiem i nie potrafił aż tak dobrze pisać.
Odwiedziliśmy również Pijalnię Wód Mineralnych, w której mogliśmy spróbować krynickich wód leczniczych. (…)
Przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zaciekawił nas cmentarz 266 żołnierzy z 15 różnych krajów poległych podczas I wojny światowej.”
Bartłomiej Święszkowski, Kacper Sierbiński-Włodkowski
„Niezapomniany był przejazd kolejką gondolową, z której widać było piękne jesienne złocenia liści na drzewach. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas Muzeum Nikifora.(…) Ten malarz nie umiał pisać, a tworzył tak piękne prace.”
Weronika Krysiak, Zuzanna Rolka